kies plaats
zoek dichtbij
Wij werken samen met:

Groep kanovaarders in problemen op het Markermeer

ENKHUIZEN - Zondag zijn diverse KNRM reddingboten uitgevaren voor een groep in problemen geraakte kanovaarders op het Markermeer. Het is uiteindelijk gelukt om alle personen aan wal te krijgen, enkele moesten ter observatie opgenomen worden in een ziekenhuis.

Zondagmorgen besloot een groep van 10 kanovaarders om de oversteek te maken van Edam naar Lelystad over het Markermeer. Gaande de tocht bleken de omstandigheden toch wat zwaarder dan men had verwacht, een stevige westenwind (kracht zes tot zeven), watertemperatuur van 5 graden en een buitenluchttemperatuur van zeven graden eisen hun tol. Op een geven moment raakt de groep uit elkaar en slaat een enkeling om. Hierdoor raakt deze onderkoeld, rond half twaalf slaat men telefonisch alarm.

Het Kustwachtcentrum in Den Helder alarmeert direct de KNRM reddingboten van Marken en het gelieerde station van Zeevang. Ook het hulpverleningsvaartuig Hurrican van rederij Noordgat, welke onderweg was van IJmuiden naar Terschelling, biedt haar hulp aan. Als blijkt dat het om een grote groep kanovaarders gaat en het zoekgebied vrij groot is worden even later ook de reddingboten van KNRM station Enkhuizen en het gelieerde station van Wijdenes gealarmeerd. Ook zet het KWC een reddingshelikopter in.

Rond kwart over twaalf worden de eerste twee onderkoelde kanoërs aangetroffen door de Hurrican en aan boord genomen. Niet veel later treffen de overige reddingboten ook diverse kanoërs aan. In eerste instantie is de situatie niet geheel duidelijk maar al snel blijkt dat alle kanovaarders zijn gelokaliseerd en dat de personen die het meeste hulp nodig hadden aan boord zijn van de diverse reddingboten.

In de Bataviahaven van Lelystad is inmiddels opvang geregeld en staan diverse ambulances en politie klaar voor opvang van de onderkoelde kanoërs. Na dat alle opvarenden en hun materiaal daar aan wal zijn gebracht blijkt dat een tweetal kanoërs voor verder onderzoek naar het ziekenhuis moeten vervoerd. Ook blijkt er nog een lege kano zoek. Later word nog enige tijd gezocht naar deze kano maar die word niet aangetroffen, de verwachting is dat deze zeer snel zal aanspoelen op de dijk.

Email Reageer op dit artikel. 23
23 REACTIES TOT NU TOE
HOGE
|  24 dagen geleden  |
reageer
niet ok

" De reakties zijn begrijpelijk voor lezers die niet weten wat onze sport inhoud. Helaas zijn wij gister getroffen door omstandigheden die niet van te voren waren in te schatten. Voor ons was deze tocht één van vele over het Markermeer en ook met deze omstandigheden. De kajak waar wij mee varen heeft de naam surfski, bedoeld om mee op de golven te surfen."

 

Dus nu zijn wij dom, merkwaardig. We hadden niet verwacht dat het zo hard zou waaien" .

Moet je je juist niet voorbereiden op hetgeen je niet verwacht? Als je verwacht dat het fout gaat, ga je immers toch niet?
Neem een goede handmarifoon mee, een GSM werkt niet op het ruime water, de batterij is leeg, geen bereik of hij wordt nat, en de com is altijd maar 1 op 1.
En als je gaat varen wordt het erg gewaardeerd als je dat even meldt bij de Centrale meldpost Ijsselmeergebied op tel nummer 0320-261111. Meldt wie er mee gaat, waarheen en waarvandaan. Meldt het ook even als je veilig aangekomen bent.
Fijn dat het zo goed afgelopen is en dat er iemand is die jullie de schuld kunnen geven.

In mijn ogen is de hele ketting schuldig aan het breken en niet alleen de zwakste schakel. Leer er van.

Henk Wijga

Schipper reddingsboot Seeker.

PS een donatie aan de KNRM geeft geen enkele garantie dat men ook op tijd gered wordt, ik zou toch wat meer doen aan mijn veiligheid. Bovendien was het de Hurricane die de daadwerkelijke hulp bood en die is van Rederij Noordgat.

Zeekajaker
|  30 dagen geleden  |
reageer
niet ok
Bijzonder hoe hier vanuit allerlei richtingen op gereageerd en verweerd wordt.
Reacties die kennelijk niet gespeend zijn van enig kennis of inzicht, reacties die verdedigend zijn.
Uiteraard erg vervelend om zo in het nieuws te komen.
Maar als ik af ga op met name het bericht van Rick Daman, die idd een erg ervaren vaarder is, zie ik een sport in ontwikkeling waarbinnen men nog niet de onderlinge afspraken hanteert om mn de groepsveilighied te bewaken. Omstandigheden waar voor ervaren vaarders goed te doen, uiteraard bljift er altijd enig risico. Maar kennelijk is er een deelnemer die onvoldende voorbereid is.
Krijg de indruk dat met een goede briefing vooraf (en selectie) en check op de juiste ervaring en uitrusting dit allemaal voorkomen had kunnen worden.
Rick geeft ook aan dat dit zo niet nog eens gaat gebeuren. 

Als je de ontwikkeling van het zeekanoen in Nederland neemt over de afgelopen 30 jaar zie je een soort gelijk proces. En dat is ook een veilige sport gebleken.
Groet
Zeekajaker
beachkajaker
|  30 dagen geleden  |
reageer
niet ok

@ Theo, Bedankt voor je advies! Wij berekenen onze route via Windguru, natuurlijk weten wij dat dit kan veranderen, maar aangezien wij 2 tot 4 keer varen p. week kunnen wij er behoorlijk van op aan. Iedereen heeft daar een mening over, voor ons werkt het....tot gister dan. 

Verder lag het natuurlijk niet alleen aan het veranderen van de windrichting, ook dit gebeurd wel vaker maar dat wil niet zeggen dat de golven hierdoor direct veranderen. Gister veranderde de golven naar een flinke klotsbak. De persoon die in het water lag probeerde weer op/in zijn kajak te klimmen. Eenmaal in zijn kajak werd hij door de wind en de klotsende hoge golven weer omgeduwd. Wij hebben met 4 man een vlot om hem heen gebouwd om hem vervolgens te helpen. Al snel bleek dat hij erg was afgekoeld en moeite had met peddelen.

Hiermee wil ik alleen zeggen dat er heel veel faktoren bij zijn gekomen dan alleen het draaien van de wind.

Het is wel erg jammer dat wij hier direct op worden afgerekend, tussen onze groep zitten vaarders die al meer dan 30 jaar varen zonder enige hulp van reddings instanties en er zijn meerdere kajak/kanoverenigingen die de KNRM steunen d.m.v donaties enz. Zelf geef ik al meer dan 20 jaar een vast bedrag per jaar aan de KNRM.

Dus alle jaren betalen ook wij mee aan reddings acties van andere mensen in nood. Dit doen wij graag!!

Graag zou ik wat meer willen uitleggen over onze sport en type kajak waar we dit mee doen, indien er interesse is: Surfski.

 

 

theot
|  30 dagen geleden  |
reageer
niet ok
Het is naar mijn mening niet verstandig om in een discussie te raken wie voor welke kosten opdraaien.
Jammer genoeg wordt op dit moment in onze maatschappij van alles omgezet naar wat iets kost en oplevert.
Hulpdiensten zijn van oorsprong opgezet om hulp te verlenen aan hen die deze hulp behoeven, dat vloeit voort uit ons verleden. Wij met z'n allen, de Maatschappij vormen daarvoor het draagvlak, vergelijk het met het ontstaan van vakorganisatie's voor werknemers, het destijds ontstane gedachte dat we er voor elkaar zijn. Je ziet dat dit met een ongelooflijk snel tempo verdwijnt, ik vind dat zelf echt heel erg.

Begrijp mij goed ik wil hier geen politiek standpunt neerzetten, geef alleen aan hoe het was en wat het nu aan het worden is.

@beachkajaker

Op wat voor manier hebben jullie jezelf geïnformeerd over het te verwachten weer.
En op het moment dat jullie vertrokken, gaf het weerbeeld (visueel) geen aanleiding om eens achter de oren te krabbelen? De wind stond die dag namelijk niet vast in een bepaalde richting, m.a.w. de wind was variabel.
Beschouw dit a.u.b. niet als een verhoor, ben gewoon benieuwd hoe jullie dit van tevoren hebben ingeschat.

Verder een hint voor als je dat al niet wist, als je in deze regio op zo'n soort traject gaat varen, dan is het handig om een simpel handheld scannertje bij je te hebben en deze afstelt op de frequentie van Schiphol meteo 132.975 Mhz, je weergegevens blijven dan zeer actueel en daar heb je wat aan.

Groet, Theo 

Karl
|  30 dagen geleden  |
reageer
niet ok
Wat jjan bedoelt beste beachkajaker, dat u er geen recht op zou hebben, alleen de kosten worden wel weer op de samenleving verhaald cq betaald! En als u zo een risico neemt met zo een tocht, dan vraagt u om problemen, denk.
beachkajaker
|  30 dagen geleden  |
reageer
niet ok

@jjian,

Ik heb geen idee, wij hebben ons uiterste best gedaan om dit te voorkomen....maar vind je dat wij er geen recht op hebben??

beachkajaker
|  30 dagen geleden  |
reageer
niet ok

@ Sloeber

Misschien verkeerd gelezen? Er was een kajak zoek, gelukkig geen persoon!! Alles is terecht en iedereen is met de schrik vrijgekomen!!

beachkajaker
|  30 dagen geleden  |
reageer
niet ok

Hoi Johannes W,

Dat is inderdaad een goed punt, dit zullen wij zeker gaan overwegen met onze volgende tocht. Maar vind je dan ook dat elke zeiler een volgboot nodig heeft?? Of kiter enz.... Tijdens onze georganiseerde wedstrijden in 2010 hebben wij de reddingsbrigade ons laten assisteren op het Markermeer, ook afgelopen jaar tijdens de wedstrijden waren er volgboten. Maar tijdens trainingen?? Natuurlijk willen wij dit niet meer meemaken en zullen dan ook alle manieren gaan bespreken om dat te verwezenlijken.

 

(zee)kajakster
|  31 dagen geleden  |
reageer
niet ok

Als de kajakkers de hulpdiensten zouden moeten betalen.....wat moet je dan met al die roekeloze hardrijders die ongelukken veroorzaken.....buiten ambu/politie/ vaak ook ziekenhuisopname..WIA, schadevergoeding, begrafeniskosten...... moeten die dan ook alles zelf gaan betalen?

(Zee) kajakkers zijn goed getrainde mensen. Deze mensen (lees ik in voorgaande) hadden alle veiligheidsregels in acht genomen (zwemvest, goede kleding, moegleijkiheid hulp in te roepen).

En natuurlijk wordt eea geëvalueerd en wordt ervan geleerd. Maar grenzen opzoeken doen bergbeklimmers ook. Kajakken is een fantastische sport

Johannes W.
|  31 dagen geleden  |
reageer
niet ok
@beachkajakker. Het is mij duidelijk geworden, dat er kanoërs en kajakers zijn. Wat mij (nog) niet duidelijk is, waarom deze zo goed voorbereide sporters geen volgboot meenemen. Dan is er een hele boel te redden voor de andere instanties uit moeten rukken.
sloeber
|  31 dagen geleden  |
reageer
niet ok
Het is voor de vereniging vast een grote teleurstelling dit gebeuren,achteraf kan je wel van alles bedenken maar dat is een een koe in de kont kijken.ik hoop voor de familie dat het lichaam snel gevonden wordt.
Dit is zeker weer een grote donatie waard aan de KNRM 
Dewi - redactie dichtbij.nl
|  31 dagen geleden  |
reageer
niet ok
@beachkajaker Dank voor je toelichting. Maakt voor mij in ieder geval veel duidelijk.
jjan
|  31 dagen geleden  |
reageer
niet ok
@beachkajaker: het weer kan altijd omslaan. En u geeft ook aan dat u met een extreme sport bezig bent en ook onder extreme omstandigheden het water opgaat. Enig idee wat dit de samenleving heeft gekost ? (boten, helikopter, ambulances, ziekenhuis)
beachkajaker
|  31 dagen geleden  |
reageer
niet ok

Hallo allemaal,

De reakties zijn begrijpelijk voor lezers die niet weten wat onze sport inhoud. Helaas zijn wij gister getroffen door omstandigheden die niet van te voren waren in te schatten. Voor ons was deze tocht één van vele over het Markermeer en ook met deze omstandigheden. De kajak waar wij mee varen heeft de naam surfski, bedoeld om mee op de golven te surfen. Gister bleken de condities perfect om van Edam naar Lelystad te varen, perfect omdat de wind recht van achter zou komen om vervolgens met de golven mee te surfen. Na een uur varen bleek de windrichting te veranderen waardoor de mooie golven veranderden in een klotsbak. De meeste vaarders dragen een droogpak, enkele varen met neopreen kleding of een droogbroek met een goed jack. Ook een telefoon en noodsignaal is aanwezig. Natuurlijk is het gister fout gegaan en ook wij zijn ondanks onze voorbereidingen erg geschrokken, maar onverantwoord zijn we zeker niet. Wij hebben zelf de reddingsbrigade geallarmeerd en wij zijn ze dan ook "zeer" dankbaar voor het redden van twee vaarders in nood. De rest is aan boord gegaan na overleg met de reddingsbrigade. Wij beseffen heel goed dat we met een extreme sport bezig zijn en dat we met extreme omstandigheden het water op gaan. Ik hoop dat dit een betere beeld geeft van onze belevenis!

 

gertjancommandeur@hotmail.com
|  31 dagen geleden  |
reageer
niet ok
Dit kan je van tevoren zien aankomen. Waarom gaan de kanovaarders niet gewoon op een meer kanoen
joskoenen
|  31 dagen geleden  |
reageer
niet ok
Kanovaarders kunnen nog zo geoefend zijn en nog zo bekend zijn op 'grote Oceanen' ga in elk geval niet het IJsselmeer op met deze temperaturen en zorg bij zo'n oversteek voor een volgboot. Dan breng je de levens van je eigen groep wat minder in gevaar en hoeven de vriijwilligers van de KNRM niet uit te varen.
Boud
|  31 dagen geleden  |
reageer
niet ok
Het is in mijn ogen geen onverantwoord gedrag dat deze getrainde kanoërs op het IJsselmeer varen. Iets wat ze niet voor de eerste keer doen. Er is echter iets gebeurd wat niet voorzien was. Hetgeen ook bij andere watersporten voor kan komen. Wat ik weet van deze groep is dat het IJsselmeer voor sommige een klein water is wat ze bevaren enkele van han hebben op grotere Oceanen gevaren.
Dat "ervaren" schippers bang zouden zijn om nu de oversteek te maken op het IJsselmeer vind ik een suggestieve opmerking. Echter het is waar dat het IJsselmeer geen gewoon stukje water is. En idd het kan omslaan naar een spookachtig water echter dat kan ook midden in de zomer gebeuren. Ga maar eens na hoe vaak de reddingsbrigade dan er op uit moet trekken om in nood geraakte (zeil)boten moet helpen.
Om te zeggen dat dit water niet geschikt zou zijn voor kanoërs betekend dat je niet geheel bekend bent met de sport zoals deze bedreven wordt door deze groep. Ik vind het dat de KNRM goed werk doet en ik kan je garanderen dat ook zeker vanuit deze groep jaarlijks donaties gaan naar de KNRM. 
En dan gaat het niet om een paar tientjes.
Dat zouden meer mensen moeten doen die op het water zitten. Of ze nu wel of niet hulp nodig hebben. 
HOGE
|  31 dagen geleden  |
reageer
niet ok

Als je voor een redding na een verkeerde inschatting geld moet gaan rekenen, moet er na vrijwel elke redding geld gerekend worden.

Het vooruitzicht te moeten betalen voor je redding, kan betekenen dat iemand een hulpaanvraag uitstelt en de situatie escaleert, dat willen we toch niet hebben?

Ik begrijp het gevoel van onrechtvaardigheid, maar al deze goed bedoelde adviezen leggen wij naast ons neer als contraproductief. Redden (ook van sufferds) zal altijd gratis blijven.

Henk Wijga

Schipper reddingsboot Hulp Organisatie Gooi- en Eemmeer.

 

Purmerend79
|  31 dagen geleden  |
reageer
niet ok

Hellas snap ik de reactie van jullie " alle kosten verhalenn op de groep" alleen gebeurd dit niet in de realiteit. We zijn een hulp verleners instantie wat alleen voor de veiligheid op het water is.

Om geld vragen doen we niet alleen een vrijblijvende donatie!!!

Het zou voor de ongeoefende kitsurfers een goeie leerschool zijn als ze zouden moeten betalen voor onnodig uitvaren van de reddingsdiensten maar hellaas.

Wellicht gaan er nu eens lichtjes branden in Den Haag en gaan we hier minimale kosten voor rekenen.

Voor de vrijwilligers een soort fonds oprichten zou ook niet gek zijn, want wij wagen geregeld ons eigen leven voor zulke niet nadenken watersporters.

Laat dit een harde maar wijze leerschool zijn voor deze groep

Empie
|  31 dagen geleden  |
reageer
niet ok
* deze reactie voldeed niet aan onze huisregels *
torte
|  31 dagen geleden  |
reageer
niet ok
* deze reactie voldeed niet aan onze huisregels *
Klaas vos
|  31 dagen geleden  |
reageer
niet ok
* deze reactie voldeed niet aan onze huisregels *
retub
|  31 dagen geleden  |
reageer
niet ok

Naar mijn mening moeten alle kosten op deze groep worden verhaald. Dit wegems onverwantroodelijk gedrag door met een kano deze oversteek te maken, Dit water is in het geheel niet geschikt voor kanovaarders. Zolang ervaren schippers nog bang zijn voor de oversteek over het IJselmeer, vooral in deze tijd van het jaar, dan geeft dit toch wel te denken. In de binnenvaart is bekend dat het weer op het IJselmeer zeer grillig kan zijn. Men kan de haven uitgaan met mooi weer en midden op het IJselmeer kan het weer in eens omslaan. Daarnaast is de golfslag zeer gevaarlijk door de daar aanwezige grondzeeen.Het IJselmeer wordt door menig watersporter onderschat en soms ook door de beroepsvaart.

 

reactie verwijderen?

Jouw reactie wordt na publicatie beoordeeld door onze redactie. Het e-mailadres wordt niet getoond. De redactie behoudt zich het recht voor om reacties te verwijderen c.q. aan te passen. Lees hier onze gebruikersvoorwaarden.

(u kunt deze service te allen tijde stopzetten door op de link in het e-mailbericht te klikken)

Heb je nog geen gebruikersprofiel?
Gebruikersnaam:

Wachtwoord:

Wachtwoord herhalen:
Ben je al geregistreerd?
Gebruikersnaam:

Wachtwoord:
Twitter Facebook
Deze functionaliteit is alleen beschikbaar als je ingelogd bent en je een geldig e-mailadres hebt ingevuld en deze bevestigd hebt. Inloggen kan hiernaast, of:
  • klik hier om een e-mailadres aan je profiel toe te voegen of om een nieuwe bevestigings e-mail aan te vragen.
  • klik hier om je te registreren
Plaats je eigen nieuwsbericht
nieuwsbrief aanmelden / wijzigen

Klik hier voor meer informatie en
voorbeelden van de gratis nieuwsbrieven

Agenda

Meer agenda

vacatures

meer vacatures

naar bovennaar bovennaar boven
 
Een site van Telegraaf Media Nederland