UITGAAN & VRIJE TIJD |
22 februari 2012
|
reageer
|
Door de dichtbijredactie, Holland Combinatie (Het Gezinsblad)
PURMEREND - Muziekschool Waterland heeft het deze week druk met de eerste voorrondes voor de Carla Leurs Prijs 2012. Jonge muziekamateurs tot 21 jaar laten zich van hun beste kant zien en horen, en hopen een plekje in de finale op 11 maart te bemachtigen. De tweejaarlijkse wedstrijd heeft als hoofdprijs een geldbedrag dat besteed moet worden aan de muzikale ontwikkeling van de winnaar.
'De Carla Leurs Prijs is genoemd naar Carla Leurs, een van oorsprong Purmerendse die als violiste de internationale concertpodia betreedt. Zij zal ook tijdens de finale in de jury zitten,' legt Marlie Durge van het Productiehuis van de Muziekschool Waterland uit. De prijs is ingesteld door de Rotaryclub Purmerend in samenwerking met de muziekschool. 'Het doel van de Carla Leurs Prijs is het aanmoedigen van jonge muziekamateurs. Het plezier in het musiceren speelt daarbij een belangrijke rol.'
Er zal worden gespeeld in drie leeftijdscategorieën en vier instrumenten groepen, te weten blazers, snaren, zang en pianisten. Piano-docent Piet Grimbergen hield vorige week met een groot deel van de aan de prijs deelnemende pianostudenten een 'try-out' voor hun optredens vandaag. Naast aanwijzingen op hun spel, wees hij Kevin, Daniëlle, Niels, Wouter, Marije, Ruben, Quentin en Floris ook op het belang van presentatie, een goede entree en de juiste manieren.
Plezier
Piet onderstreept het feit dat het bij de Carla Leurs prijs vooral om het plezier in musiceren draait. 'Ik zeg tegen mijn leerlingen: 'doe niet mee om te winnen, je moet jezelf zien als ambassadeur van de muziek. Je moet meedoen om de ervaring. Het is belangrijk dat je in je optreden laat zien dat muziek belangrijk voor je is, dat muziek een deel van je leven is.' Bij de jurering van de deelnemers, gaat het ook niet om het zo perfect mogelijk uitvoeren van de muziek. Er wordt gekeken naar de intensiteit van spelen, de jury moet horen hoe belangrijk muziek voor de deelnemer is.' Maar de docent bedoelt zeker niet dat de leerlingen er met de pet naar moeten gooien. 'Ze moeten het wel serieus doen en zichzelf blijven.'
De aan de Carla Leurs Prijs deelnemende jongeren hebben allemaal verschillende jaren ervaring, sommige hebben ook aan eerdere edities van de prijs meegedaan. De ene leerling speelt al voor het zesde jaar, anderen zijn pas toe aan hun tweede jaar. Hun keuze voor piano is echter unaniem. 'Het is het rijkste instrument.'
Uitdaging
Samen met zijn leerlingen heeft Grimbergen de 'wedstrijdstukken' uitgezocht. 'We hebben gekeken naar stukken die bij de leerling passen, maar zeker ook naar wat een uitdaging voor de student is.' De voorbereiding varieert van leerlingen varieert van twee weken tot drie maanden.
De leerlingen zullen in hun voorronde een verscheidenheid aan stukken ten gehore brengen. Van Sonate Pathetique van Beethoven, tot Allegro Appassionata van Saint-Saëns en Consolation van Liszt. Zo speelt Daniëlle, die voor het derde jaar pianoles heeft, in de voorronde onder meer Prelude in C van J.S. Bach. 'Hierin heeft zij zelf wat 'versieringen' toegevoegd,' laat haar docent weten.
Bij de generale repetitie letten de jongeren goed op wat hun mede-studenten doen. 'Je kijkt naar de vingerzetting en de sfeer die er wordt overgebracht met het spel, de bezieldheid waar mee gespeeld wordt,' aldus Floris.
Piet en Marlie zijn erg blij dat de Rotaryclub Purmerend de Carla Leurs Prijs financieel mogelijk maakt. 'We zijn blij dat de Rotaryclub het belang van muzikale talentontwikkeling ondersteunt.' Muziek hoort volgens hen bij de basisvorming van kinderen. 'Muziek is kunst, het verrijkt je leven.'