REGIO |
03 februari 2012
|
reageer
|
Door Dewi Oudijk, dichtbijredacteur
MONNICKENDAM - We voorspelden het al: naast alle verkeersoverlast die de sneeuw met zich meebrengt, is het ook nog eens een ramp voor het natuurijs. Volgens ijsmeester Ed Tuyp van IJsclub Olympia Monnickendam, regio Waterland, betekent de sneeuw een enorme vertraging in de ijsaangroei. “Er valt voorlopig gewoon niet te schaatsen. Dat is duidelijk”.
Tuyp is bepaald pessimistisch. Zijn ijsclub is organisator van de Gouwzeetocht en de Waterlandtocht. Die laatste toertocht organiseert de club samen met de ijsverenigingen van Watergang, Ilpendam, Monnickendam, Zuiderwoude, Durgerdam, Schellingwoude en Holysloot. Maandag komen de vertegenwoordigers van die clubs bij elkaar om de toestand van het ijs te bespreken. En die zal niet best zijn, weet Tuyp nu al.
“De combinatie van windwakken met sneeuw is gewoon dodelijk voor het ijs. We zitten ons hier enorm te verbijten, dat kan ik je wel vertellen. Er lagen al veel windwakken, daar kon je tot vanochtend nog wat omheen schaatsen. Maar nu zie je die wakken niet goed. Althans, de schaatser met het ongeoefende oog niet. Zelf ben ik met een groepje vanochtend nog van Zunderdorp naar Zuiderwoude gereden. Ik zag daar zeker 12 plekken waar mensen er doorheen zijn gezakt. Er valt dus gewoon niet te schaatsen”.
Valt er nou helemaal niets te doen aan dat sneeuwijs? “Dat is gewoon heel lastig. Zelfs sommige ijsbanen hebben het nu moeilijk. Kijk, je kan niet overal nu de veegmachines het ijs op sturen. Die dingen wegen 400 kilo. Dus als je een baantje hebt van 3 centimeter water, kan dat wel. Maar de andere banen moeten wachten. En wij ook. Na ons overleg van maandag verwacht ik eigenlijk niet dat we heel snel een tocht kunnen uitzetten. Tenzij het heel hard gaat waaien dit weekend, en die laag sneeuw van het ijs geblazen wordt. Maar dat zit er ook niet echt in geloof ik”.
Ook op onze DichtbIJskaart, die vanaf vrijdag gepubliceerd wordt, wordt regelmatig gewaarschuwd voor gevaarlijk ijs. Het lijkt erop dat Nederland nog even geduld moet hebben alvorens het echte werk kan beginnen.