kies plaats
zoek dichtbij
De informatie op deze pagina wordt u aangeboden in samenwerking met
Wij werken samen met:

Column: Stamppot & Shisha | Zoete appel

UTRECHT - Het waait behoorlijk en de wolken hangen zwaar boven mijn hoofd. Ik bevind mij in het noorden, in de Golanhoogten om precies te zijn. In de verte zijn de besneeuwde bergtoppen gehuld in een grijze deken en de bomen die de heuvels opklimmen joelen hysterisch. Dit weer past goed bij deze geheimzinnige verlaten plek.


Links van mij ligt de Syrische grens, gemarkeerd met een zwaar hekwerk waarachter een strook niemandsland door de Verenigde Naties wordt bevolkt. Er stieren regelmatig Israëlische soldatenjeeps over de stoffige paden voorbij en paradoxaal genoeg kachelt er af en toe ook een roedel quads met toeristen achteraan. Als ze weg zijn is het behalve het geruis van het hoge gras en het gekraak van gescheurd plastic, weer helemaal stil.

Om mij heen staan verlaten panden met kogelgaten in de deuren en grote scheuren in de muren. Uit het raam hangt een obscure slinger van papier of geplastificeerd karton. Ik loop over de met onkruid begroeide paden en kijk naar binnen bij één van de huisjes. Een morbide sfeer omringt mij bij het zien van een kamer vol met gekleurde tassen. Mijn reisgenoten lopen elders over het terrein, zij snuffelen op dezelfde manier, opzoek naar het verhaal dat bij deze plaats hoort. Ik schrik op van een denderend geluid en zie dat de wind een emmer meeneemt over de restanten van de geasfalteerde weg. In het volgende huisje hangt een telefoon aan de muur. De hoorn bungelt aan het gekrulde snoer en wiegt mee met de wind. Eronder ligt een omgevallen rode kruk. Een boom heeft zich door het gebroken dak gewurmd en groeit lustig door. Ik baan mij een weg door de distels en trek krampachtig de klimoptakken opzij. Ik zie nu dat de vierkanten panden rijen vormen tot ver in de horizon. Ik was me er niet van bewust dat dit terrein zo groot was!

Een paar honderd meter na dit verlaten oord stuit ik op zo’n vijftig tanks. Geparkeerd in nette rijen en omringd door Israëlische soldaten. De rupsbanden zakken weg in de modder en stilletjes hoop ik dat dit, en de restanten van de militaire basis, betekent dat het al een tijdje stil is hier. De Druzische appelboer aan de kant van de weg geeft in elk geval wel die indruk. Met een grote glimlach verkoopt hij zijn blozende appels en potjes honing in verschillende formaten. Hij babbelt vriendelijk en verbetert blijmoedig mijn poging tot een Arabische zin. En knagend bedenk ik me dat deze appel te zoet is voor oorlogstaferelen. In elk geval vandaag.


Marlijn (26) uit Utrecht doet voor drie maanden vrijwilligerswerk in Israël en Palestina voor Sabeel en WI'AM.

Dit artikel is voor het laatst aangepast op: 13 februari 2012

Email
Reageer op dit artikel. 0
0 REACTIES TOT NU TOE
Houd mij op de hoogte van alle nieuwe reacties op dit artikel
Houd mij maximaal 1x per dag op de hoogte van nieuwe reacties op dit artikel
Bedankt voor je reactie
Je reactie wordt getoond zodra je op de bevestingslink hebt geklikt in de e-mail die wij je sturen.
Bedankt voor je reactie
De redactie is op de hoogte gebracht van de klacht.
Bedankt voor je reactie
Je reactie is nu te zien bij het artikel.
Bevestig je reactie

Help ons de kwaliteit van de reacties goed te houden; vul hieronder jouw gegevens in. Of log in als je een dichtbij.nl account hebt.

Facebook Twitter
Naam
E-mailadres Je e-mailadres wordt niet op de site getoond.
Ik ga akkoord met de algemene voorwaarden

Je reactie wordt getoond zodra je op de bevestigingslink hebt geklikt in de e-mail die wij je sturen.

Login op dichtbij.nl

Vul hieronder je gebruikersnaam en wachtwoord in om in te loggen op dichtbij.nl Of maak een profiel aan en plaats voortaan moeiteloos je berichten

Gebruikersnaam
Wachtwoord Wachtwoord vergeten? Klik hier.

Je reactie wordt getoond zodra je op de bevestigingslink hebt geklikt in de e-mail die wij je sturen.

Dit is niet ok

Deze functionaliteit is alleen beschikbaar als je ingelogd bent en je een geldig e-mailadres hebt ingevuld en deze bevestigd hebt. Inloggen kan hiernaast, of:

  • klik hier om een e-mailadres aan je profiel toe te voegen of om een nieuwe bevestigings e-mail aan te vragen.
  • klik hier om je te registreren
Plaats je eigen woonnieuws
Heb je nog geen account? Registreer
Wachtwoord vergeten? Klik hier
Facebook Twitter
aanmelden nieuwsbrief

Klik hier voor meer informatie en
voorbeelden van de gratis nieuwsbrieven

Agenda

Meer agenda

vacatures

meer vacatures

naar bovennaar bovennaar boven
 
Privacy
Een site van Telegraaf Media Nederland