LS,
Ik ben heel blij om te horen dat Nout Wellink een publiek debat wil dat leidt tot een soort bewustwordingsproces, waarmee we samen de euro-crises te lijf kunnen gaan. Dit lijkt me een heel gezonde oproep. Persoonlijk vind ik dat dit debat op een veel te nauw spectrum gevoerd wordt. Wellink belicht marginale invloeden, zoals burger moraal, het noodfonds, en nationaal management. De controle over het menselijk lot ligt echter voor een groot deel bij de grote wereld industrie-en. De belangen van de financiële sector, de wapenindustrie, en de olie-industrie staan op gespannen voet met een vreedzaam en schoon Europa met een eerlijke verdeling van de rijkdom. En toch geven we deze sectoren carte blanche in de hoop dat ze ons ook een graantje gunnen.
Neem bv. de financiële sector. Wanneer wordt er iets gedaan tegen de groeiende corrumperende invloed van het totaal los geslagen internationale circus van speculanten? Wie roept een halt toe op de gelegaliseerde roofbouw van internationale financiële markten op de Europese verzorgingsstaten? De Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs is een schrijnend voorbeeld. Stilletjes weten ze steeds meer macht naar zich toe te trekken. Ze zijn notabene mede-verantwoordelijk voor de krediet-crisis en de euro-crises en verdienen er bakken met geld aan. Vervolgens worden ex-medewerkers van deze bank ook nog eens benoemd tot premier van Griekenland, premier van Italië, en president van de Europese centrale bank. Begrijpt u het nog?
Men voelt intuïtief wel aan dat zolang de internationale financiële sector mag blijven groeien, Henk en Ingrid zullen moeten inleveren. Hedendaags draagt de gemiddelde Nederlander reeds een kwart van zijn inkomen af aan banken, in de vorm van verscheidende rentes. Hoe ver gaan we dit laten oplopen? Hoe rijk mogen bankiers worden? Behoren systeem-kritische banken niet sobere en eenvoudige dienaren van de gemeenschap te zijn? Het internationale kartel van financiële instituten schrijft overheden echter de wet voor: "Zoveel mogelijk privatiseren, dereguleren, en knippen in de overheidsuitgave." Dit is de waanzin van het vrije markt fundamentalisme. Een blind geloof dat de markt vanzelf alles wel op zal lossen. Het resultaat is dat een kleine elite zich versnelt kan verrijken, de gemiddelde lonen omlaag gaan, er steeds meer werkeloosheid komt, minder geld voor zorg, onderwijs, en infrastructuur, meer werkdruk, meer ziekte-uitval, en meer criminaliteit en terrorisme.
Blijven we accepteren dat de media ons vertellen dat we de armen de schuld moeten geven voor de oneerlijke verdeling in de wereld? Als politici ons willen vertegenwoordigen dan zouden ze beter moedig zijn en ons beschermen tegen de machtige en winst-hongerigen van deze wereld. Ze zouden zich richten op de vraag wat we doen kunnen om de arbeidsmarkt gezonder en resistenter te maken. Vast-klampen aan het trickle-down model, wat zich nog nimmer in de geschiedenis heeft bewijzen, lijkt mij geen optie. Het stimuleren van onbeperkte economische groei op een planeet waar we tegen de grenzen van de voorraden aanlopen lijkt mij ook waanzin. Laten we de Europese grenzen dicht gooien voor de financiële terroristen en overstappen op een duurzame economie, die het menselijk welzijn dient in plaats van dicteert.
Een bezorgde burger.
Aanbevolen materiaal:
Noam Chomsky:
http://youtu.be/k34R-LVeqXYJem Bendell:
http://youtu.be/X5uGLbV5zVoRichard Wilkinson:
http://youtu.be/cZ7LzE3u7BwSteve Keen:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/programmes/hardtalk/9641873.stmMichael Sandel:
http://philosophybites.com/2009/05/michael-sandel-on-what-shouldnt-be-sold.htmlMarc Roche:
http://www.france24.com/en/20111115-goldman-sachs-europe-inside-job-draghi-monti-papademos-freemasonryDavid Harvey:
http://youtu.be/qOP2V_np2c0Apologies Of An Economic Hitman:
http://youtu.be/X-ABSA1C9OYNaomi Klein:
http://youtu.be/7iW1SHPgUAQ