In deze rubriek tekent oud-journalist Peter van Trigt verrassende verhalen op uit de mond van plaatsgenoten.
Paula Bakx geeft dansles aan kinderen en ze nodigde me uit eens zo'n les bij te wonen. In dit geval aan kinderen van vier en vijf. Het was tegelijkertijd een uitvoering waarbij ook de ouders aanwezig zouden zijn. Voor het laatste dat ik zoiets gezien had, was toen mijn nichtje optrad als kabouter in een soort gedanst sprookje.
Eenmaal in de studio, bleek de uitvoering in geen enkel opzicht met mijn clichévoorstelling te stroken. En in plaats van gespannen gezichtjes en een strak sturende danslerares, zag ik alleen maar uitgelaten kinderen die op aanwijzing van Paula - met en zonder muziek - vrij door de hele ruimte renden, bewogen, huppelden enz. Niks balletopvoering dus, strak geregisseerd op de maat van een geijkt stukje balletmuziek.
Paula legt uit waarom. "Ten eerste is dansen oneindig veel meer dan ballet. Denk maar aan volksdansen, jazzballet, salsa, street dance, line dancing, hiphop en ga zo maar door. Gemeenschappelijke factor is dat het steeds gaat om een vorm van communicatie. Dansen is een soort van taal, waarin je je kunt uiten. Vaak wordt het echter alleen maar gezien als een typische vorm van bewegen, die een bepaalde techniek vereist. Ik noem dat pasje vóór, pasje ná. Juf laat zien hoe het moet en de kinderen doen het na. Mij gaat het er juist om een kader te scheppen, waarbinnen kinderen leren zich vrij te bewegen. Daarbij komt ook het gebruik van de zintuigen aan bod. Spelenderwijs worden kinderen zich zo bewust van hun lichaam als instrument. Je kunt er van alles mee doen, maar het fungeert tevens als antenne die je laat weten of je goed of fout zit. Aan leren luisteren naar je lichaam wordt doorgaans nooit aandacht besteed, maar via de dans gaat het als vanzelf. Behalve plezier, heb je er dus ook baat bij en dansen is niet alleen gezond, maar het houdt je ook gezond."
Jongens
"Maar laat ik bij de les blijven. Vanaf januari wil ik ook met een groepje jongens van vier jaar starten. Voordat ze naar de basisschool gaan, vinden ze het allemaal leuk om te doen, maar dan ineens is het over. Dat ligt niet aan het dansen, maar aan het idee dat het typisch voor meisjes is, want ballet. En het ligt natuurlijk aan het rollenpatroon. Jongens voetballen, want sport is gezond en je wordt er flink van. Wat dat betreft leren ze bij mij heel wat gevarieerder bewegen en dat stoere brengen ze er zelf wel in."