kies plaats
zoek dichtbij
De informatie op deze pagina wordt u aangeboden in samenwerking met

Mooie taak Groninger sportwetenschappers

1 / 1
zoom out
Het tv-programma Studio Sportzomer heeft voor het eerst een EK-lab. Met enige regelmaat  worden statistieken geraadpleegd tijdens het EK-voetbal. Het is een doorbraak in de voetbalanalyses. Als je beseft dat statistieken in de voetbalwereld amper serieus genomen worden, betekent het EK-lab misschien wel het begin van een nieuwe fase in de professionalisering.

De universiteit van Groningen telt een aantal befaamde sportwetenschappers, die de capaciteiten hebben om coaches en spelers behulpzaam te zijn met de modernste technieken en inzichten. Af en toe duiken ze op in sportprogramma's. Hoelang zal het duren voordat ze door clubs worden ingehuurd? Sportbeoefening op topniveau schreeuwt namelijk om een professionele aanpak met de jongste wetenschappelijke inzichten. Dat hebben ze in de Verenigde Staten al jaren geleden ontdekt.

Denk maar eens aan de statistieken die basketbalcoaches gebruiken om het spel te analyseren. In de VS, maar ook in de Nederlandse eredivisie basketbal, zijn die statistieken onontbeerlijk voor een objectieve beoordeling van team en spelers. Waarom zou dat niet gelden voor voetbalwedstrijden?

AZ is de enige voetbalclub die dagelijks gebruik maakt van de sportwetenschap. Trainer Gert-Jan Verbeek mag dan met zijn jaren-zestig-kapsel ouderwets overkomen, hij is een vurige voorstander van statistieken en mentale begeleiding in het voetbal. Bij AZ heeft hij psychologen in fulltime dienst, die daar trouwens ontwikkelingsbegeleiders heten. Zelfs de jongste AZ-talenten worden behalve aan fysieke trainingen ook onderworpen aan mentale begeleiders. Statistieken bepalen hun vooruitgang.

Het zal overigens nog wel even duren voordat de moderne sportwetenschap in de voetbalwereld volledig is ingeburgerd. Zolang gezaghebbende commentatoren als Johan Derksen het 'hele gedoe' afdoen als onzin, staan de clubs nog niet in de rij voor de deur van de voetbalstatistici. Maar ik weet het zeker: voor de Groninger sportwetenschappers ligt een mooie taak weggelegd. 


Dit is aflevering 3 in de serie Sportzomer met Mistersnooker. Van het EK-voetbal tot en met de Olympische Spelen geeft mistersnooker een paar keer per week zijn  mening.  

 

     
Email
Reageer op dit artikel. 0
reacties
Houd mij op de hoogte van alle nieuwe reacties op dit artikel
Houd mij maximaal 1x per dag op de hoogte van nieuwe reacties op dit artikel
Bedankt voor je reactie
Je reactie wordt getoond zodra je op de bevestingslink hebt geklikt in de e-mail die wij je sturen.
Bedankt voor je reactie
De redactie is op de hoogte gebracht van de klacht.
Bedankt voor je reactie
Je reactie is nu te zien bij het artikel.
Bevestig je reactie

Help ons de kwaliteit van de reacties goed te houden; vul hieronder jouw gegevens in. Of log in als je een dichtbij.nl account hebt.

Facebook Twitter
Naam
E-mailadres Je e-mailadres wordt niet op de site getoond.
Ik ga akkoord met de algemene voorwaarden

Je reactie wordt getoond zodra je op de bevestigingslink hebt geklikt in de e-mail die wij je sturen.

Login op dichtbij.nl

Vul hieronder je gebruikersnaam en wachtwoord in om in te loggen op dichtbij.nl Of maak een profiel aan en plaats voortaan moeiteloos je berichten

Gebruikersnaam
Wachtwoord Wachtwoord vergeten? Klik hier.

Dit is niet ok

Deze functionaliteit is alleen beschikbaar als je ingelogd bent en je een geldig e-mailadres hebt ingevuld en deze bevestigd hebt. Inloggen kan hiernaast, of:

  • klik hier om een e-mailadres aan je profiel toe te voegen of om een nieuwe bevestigings e-mail aan te vragen.
  • klik hier om je te registreren
Plaats je eigen nieuwsbericht
Heb je nog geen account? Registreer
Wachtwoord vergeten? Klik hier Nieuwsbrief ontvangen? Meer info
Facebook
Agenda

Meer agenda

naar bovennaar bovennaar boven
 
 
Privacy | Disclaimer | Cookies
Een site van Telegraaf Media Nederland