kies plaats
zoek dichtbij
De informatie op deze pagina wordt u aangeboden in samenwerking met
Wij werken samen met:

Kettinggesprek: 'Een veel betere samenwerking'

UITHOORN - Vorige week kwamen in het kettinggesprek tandartsen Ronald en Amparo Bosboom aan het woord. Zij geven het stokje door aan huisartsen Els Stokkers en Ben Terra. Recentelijk zijn zij verhuisd naar het nieuwe Gezondheidscentrum.

Ronald en Amparo willen van hen weten af of het centrum geworden is zoals gehoopt en of de huisartsen veel opstartproblemen kenden.

Els Stokkers: ,,Het is zeker geworden zoals we gehoopt hadden. Wij waren tevreden met de praktijk die we eerst hadden aan de Marijnenlaan, dus we waren wel heel benieuwd hoe de nieuwe situatie zou zijn. Maar ik vind dit ontzettend leuk. We werkten maar een paar dagen samen in de oude praktijk, dan zit je soms vrij alleen. Nu zijn er altijd mensen, het is heel makkelijk om te overleggen met collega's."

Ben Terra: ,,Veel opstartproblemen waren er niet. We gingen gefaseerd over, het was niet zo dat er ineens tien huisartsen introkken. Wij zaten zelf in de laatste groep, dat scheelt wel. De bereikbaarheid is een probleem geweest, met name voor de oudere patiënten. Er rijdt nu een busje 's ochtends om de mensen thuis op te halen en dat functioneert prima."

Stokkers: ,,De bereikbaarheid was inderdaad een belangrijk punt. De mensen uit De Kwakel en de nieuwe wijken zijn heel tevreden; we zijn eindelijk dichterbij. Maar de mensen uit bijvoorbeeld Zijdelwaard zijn hun huisarts om de hoek kwijt. We hopen dat dat een kwestie van wennen is."

Is er veel veranderd?

Stokkers: ,,Voor de patiënten is er weinig veranderd, achter de schermen is er voor de assistentes wel veel veranderd. Zij moeten erg wennen aan de nieuwe manier van werken. Voor ons als huisartsen is er het minst veranderd. Je doet gewoon je spreekuur, ziet gewoon mensen."

Alles zit nu onder één dak, is dat een goede werksituatie?

Terra: ,,We hadden in de oude situatie al heel vaak overleg met collega's en de apotheken. Dat is nu nog steeds zo, maar nu hoeven we maar één trap op. En voordat het gebouw er stond hebben we ook heel veel overleg gehad."

Stokkers: ,,De faciliteiten die hier ook zitten, vind ik echt een voordeel. Mensen die bloed moeten laten prikken hoeven niet meer naar De Scheg, dat kan gewoon hier. Met de andere disciplines moet de samenwerking nog van de grond komen. Ik vind het heerlijk om te kunnen zeggen dat mensen voor medicijnen gewoon hier in het gebouw terechtkunnen bij de apotheek. Dat is een combinatie van de Thamerapotheek en Boogaard. Herhaalrecepten kunnen ze daar niet krijgen, maar die bestel je toch vanuit huis."

Zijn er nadelen?

Stokkers: ,,Je efficiëntie kan minder worden. Als je alleen in een praktijk zit, werk je wel door. Ik kan nu tijd verliezen doordat het gezellig is op de gang. Verder zie ik alleen maar voordelen."

Wat vinden de patiënten van de nieuwe situatie?

Terra: ,,Ik denk dat het grootste deel heel erg enthousiast is. De oude garde moest eventjes wennen. De jonge garde vond het al fantastisch, die houden toch van efficiency. De patiënten merken dat de identiteit van de eigen praktijk behouden blijft. Ze hebben niet het gevoel dat ze in een groepspraktijk zitten. Er is één wachtkamer, maar iedereen houdt zijn eigen huisarts."

Stokkers: ,,We zijn ook niet samengegaan. Mensen hoeven niet te denken 'welke arts zal ik vandaag krijgen'. We houden onze eigen patiënten, dat was voor ons ook heel belangrijk. Onze manier van werken blijft hetzelfde."

Is dit centrum nu al in zijn optimale vorm?

Stokkers: ,,Ik denk dat er nog veel meer staat te gebeuren. De vergrijzing neemt toe, we moeten zorg gaan aanbieden in zorgprogramma's. We moeten meer zelf gaan doen, minder in het ziekenhuis laten plaatsvinden."

Terra: ,,Een aantal dingen doen we al zelf. De zorg voor diabetes, astma/COPD, Parkinson en dementie hebben we zelf in handen. We gaan ook een hoop dingen standaardiseren met de hele groep: hoe je afspraken maakt, wat voor medicijnen er in de spoedkoffer zitten."

Stokkers: ,,Zodat de ene huisarts de andere kan vervangen zonder dat de patiënt het merkt. De zorg is dan voor iedereen hetzelfde. Dit is pas het begin van een veel betere samenwerking."

Hoe is de geschiedenis gegaan?

Terra: ,,De eerste plannen zijn van tien jaar terug. We wilden eerst het liefst drie grote huisartspraktijken hebben, verdeeld over de Legmeer, Zijdelwaard en Meerwijk. Dat is nooit echt van de grond gekomen, de gemeente wilde niet. Het Amstelland Ziekenhuis kwam met het plan om een dependance in Uithoorn te openen omdat ook in Hoofddorp een ziekenhuis kwam. We konden toen meeliften op het plan van Amstelveen. Dat plan is lang opgehouden omdat er een gastank lag, maar toen die eenmaal weg was ging het snel."

Stokkers: ,,We waren enthousiast over het plan, maar we hebben moeite gehad met het feit dat we zo excentrisch kwamen te zitten. Je moet niet in een buitenwijk gaan zitten, dacht ik. Het argument van de gemeente dat we centraal in de gemeente kwamen te liggen vond ik een beetje flauw. Nu valt dat wel mee."

Terra: ,,Ik heb het eerst ook een B-keus gevonden, maar nu ik hier zo zit is het toch wel een A-keus."

Stokkers: ,,Dat komt ook doordat De Kwakel zo enthousiast is. Daar zitten ook veel patiënten, zij hebben hun huisarts nu een stuk dichterbij."

Hoe ziet de toekomst eruit?

Stokkers: ,,De komende weken worden de poliklinieken vanuit het Amstelland Ziekenhuis operationeel, onder meer dermatologie en KNO komen er te zitten. Ik verwacht ook veel van de samenwerking met hen. Het is leuk om een gezicht bij een naam te hebben, dat overlegt veel makkelijker. We hopen ook dat het mogelijk wordt patiënten nog dezelfde dag door te kunnen sturen naar de specialist. Dat is logistiek heel moeilijk, ze willen ook niet gaan zitten wachten op mensen. De poliklinieken zetten hun spreekuur ook vol, maar we hopen dat er een mogelijkheid is voor ons dat de specialist even kan meekijken. Of dat er een soort gezamenlijk spreekuur komt, dat we dus als huisarts een patiënt zien in het bijzijn van een specialist. Dat kan nu natuurlijk wel en is leerzaam voor ons. In principe hoeft een patiënt daarna niet eens meer naar de specialist; want als je ze samen ziet, kan het beleid bepaald worden. En dan kunnen wij als huisarts de behandeling in eigen hand houden, dat is ook voor de patiënt prettig."

Wie willen jullie als volgende kandidaat uitnodigen?

Terra: ,,Peter van den Hoogen. Hij doet veel voor de ouderenbonden in Uithoorn en Aalsmeer. Hij is ook verbonden aan Rick FM. Ik wil van hem weten waarom hij zoveel interesse heeft in de ouderen en daar zoveel energie insteekt?"

Email
Reageer op dit artikel. 0
0 REACTIES TOT NU TOE
Houd mij op de hoogte van alle nieuwe reacties op dit artikel
Houd mij maximaal 1x per dag op de hoogte van nieuwe reacties op dit artikel
Bedankt voor je reactie
Je reactie wordt getoond zodra je op de bevestingslink hebt geklikt in de e-mail die wij je sturen.
Bedankt voor je reactie
De redactie is op de hoogte gebracht van de klacht.
Bedankt voor je reactie
Je reactie is nu te zien bij het artikel.
Bevestig je reactie

Help ons de kwaliteit van de reacties goed te houden; vul hieronder jouw gegevens in. Of log in als je een dichtbij.nl account hebt.

Facebook Twitter
Naam
E-mailadres Je e-mailadres wordt niet op de site getoond.
Ik ga akkoord met de algemene voorwaarden

Je reactie wordt getoond zodra je op de bevestigingslink hebt geklikt in de e-mail die wij je sturen.

Login op dichtbij.nl

Vul hieronder je gebruikersnaam en wachtwoord in om in te loggen op dichtbij.nl Of maak een profiel aan en plaats voortaan moeiteloos je berichten

Gebruikersnaam
Wachtwoord Wachtwoord vergeten? Klik hier.

Je reactie wordt getoond zodra je op de bevestigingslink hebt geklikt in de e-mail die wij je sturen.

Dit is niet ok

Deze functionaliteit is alleen beschikbaar als je ingelogd bent en je een geldig e-mailadres hebt ingevuld en deze bevestigd hebt. Inloggen kan hiernaast, of:

  • klik hier om een e-mailadres aan je profiel toe te voegen of om een nieuwe bevestigings e-mail aan te vragen.
  • klik hier om je te registreren
Plaats je eigen lifestylenieuws
Heb je nog geen account? Registreer
Wachtwoord vergeten? Klik hier
Facebook Twitter
aanmelden nieuwsbrief

Klik hier voor meer informatie en
voorbeelden van de gratis nieuwsbrieven

Agenda

Meer agenda

vacatures

meer vacatures

naar bovennaar bovennaar boven
 
Privacy
Een site van Telegraaf Media Nederland