NIEUWVEEN - 369 Kanaries, tropische vogels en kromsnavels pronken op de 40ste tentoonstelling van Vogelvereniging 't Sijsje. Sommige zijn gewassen met shampoo en gekamd met een tandenborstel om vooral goed voor de dag te komen. De mooiste vogels werden beloond met een medaille van de bond.
Van vrijdag 11 tot en met zondag 13 december stond clubhuis De Wens van Vogelvereniging 't Sijsje in het teken van haar veertigste vogeltentoonstelling. Burgemeester Frans Buijserd verrichtte de opening met een toepasselijk verhaal over vogels. Van de 54 Sijsje-leden zonden 25 leden hun mooiste exemplaren in en streden om het bondskruis, de wisseltrofee, medailles en bekers.
Alle vogels zitten in een apart kooitje en staan gegroepeerd naar soort. Voorzitter Martinus Spekman legt uit: 'Afgelopen donderdag keurden speciaal opgeleide keurmeesters van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers alle inzendingen. Zij beoordelen de vogels op kleur, formaat, conditie, bevedering en de kleur van de poten en snavel. Per vijftig vogels stelt de bond een medaille beschikbaar, dus in totaal waren er zeven medailles te winnen'.
Volgens Spekman doen de inzenders mee om hun hobby naar buiten te brengen. Door de wedstrijd kunnen zij laten zien wat zij kweken. 'Door het doorkweken van vogels, ontstaan steeds nieuwe kleuren. Op het eerste gezicht lijken alle gele kanaries op elkaar, maar een kenner ziet wel degelijk verschil.' De vogelsoorten luisteren naar mooie namen als Norwich lipochroom intensief, geschilderde astrilde en Melanine Isabel. Grote en kleine vogels, bont gekleurd of juist in bedeesde schutkleuren; er is van alles te bewonderen.
Bondskruis
Nieuwkoper Peter Steenvoorden is al jaren lid en zijn Borneo bronzeman wildkleur is een van de kampioenen onder de tropische vogels. 'Vooral het formaat, de kleur en de conditie scoorden hoog bij deze vogel. Thuis heb ik tussen de zeventig en tachtig tropische vogels waarmee ik regelmatig prijzen win', aldus Steenvoorden.
Het bondskruis gaat dit jaar naar A. Munneke. Zijn Europese Groenling agaat kreeg de maximum te behalen 93 punten en werd door de keurmeesters uitgeroepen tot allermooiste vogel van de tentoonstelling.
Vogels van A. Otto, A. Hoogenboom, A. Munneke, P. Steenvoorden, G. Koeleman, T. Verdegaal en A. Zaal scoorden eveneens 93 punten en wonnen een bondsmedaille. De vereniging beloont deze winnaars, evenals de winnaars van de tweede en derde prijzen, met een beker. Vanwege de 40ste editie kregen alle inzenders een vaantje. Tijdens de feestavond in januari 2010 worden de prijzen uitgereikt.
Dit artikel is voor het laatst aangepast op: 18 december 2009