REGIO |
18 december 2011
|
reageer
|
Door de dichtbijredactie, Roelf Scholma (Witte Weekblad)
OUDE WETERING - In oktober 2011 fietste Gerard van Klink mee in de Kenya Classic, www.kenyaclassic.com, georganiseerd door Amref Flying Doctors. Een fantastische tour de force waar hij nog lang mooie herinneringen aan zal bewaren.
Voor deelname aan de Kenya Classic moest elke deelnemer 5000 euro sponsorgeld inbrengen. Gerard en zijn collega's haalden in totaal voor 85.000 euro aan sponsorgeld binnen en als team werden ze door Amsterdam RAI gesteund om mee te kunnen doen.
'Amref doet fantastisch werk.' De Kenya Classic bracht de deelnemers langs een aantal van de vele projecten van Amref, de organisatie die zich inzet zich voor gezondheid in Afrika. Amref werkt samen met de lokale bevolking, treedt in overleg met instanties en regeringen en kent effectieve lobbycircuits. Gerard put nu uit eigen ervaring als hij vertelt hoe het lobby- en overlegcircuit de deelnemers aan de Kenya Classic weer op weg hielp.
'Het is een ander cultuur, met andere gewoontes en gebruiken.' Op dinsdag 25 oktober liep de route door een natuurreservaat. Daar mocht de karavaan met 100 deelnemers niet doorheen fietsen. De fietsen werden vooruit gestuurd op de vrachtwagen, deelnemers volgden met de bus. 'Laadt de fietsen maar af net buiten het reservaat', luidde de opdracht. Maar, in Afrika verwerft men zijn bezittingen anders dan in Nederland. Het land waarop de fietsen in afwachting van de deelnemers werden gestald was particuliere grond. En, in Kenia geldt: 'Wat op mijn land staat is ook van mij.' Er moest tot op het hoogste politieke niveau worden overlegd en gelobbyd voordat de deelnemers hun fietsen terugkregen. Er daarna was het flink doorrijden. Het noodgedwongen latere tijdstip van vertrek dan gepland, was vanwege de slechte wegcondities en ontbrekende straatverlichting niet zonder risico. ' Om zes uur is het donker en jij wilt daar niet in het donker rijden.' Gerard schetst het beeld van de duisternis. 'Ik heb daar heel veel sterren gezien.' Maar ook het beeld van belabberde maatschappelijke en sociale omstandigheden; 'Hele gezinnen wonen met opa en oma op amper 60 vierkante meter. Huisvuil en andere smerigheid liggen open en bloot aan de kant van de weg.' De Kenya Classic plaatste Gerard en zijn negen collega's van Amsterdam RAI in het hart van de Keniaanse samenleving. Ze genoten van de rijke natuur. Ze zagen de schrijnende tegenstellingen in het land. Maar, ze zagen ook de resultaten van de projecten van Amref. 'Deze foto geeft heel veel weer.' Gerard wijst het beeld van een glunderend Afrikaans jongetje op zijn mountainbike aan: 'Daar doe je het voor. Daarvoor reden we de Kenia Classic. Daarvoor sponsorden we Amref. En daarvan hebben we genoten!'